parenting

Jak być dobrą mamą?

Jak być dobrą mamą?

Czy naprawdę jestem dobrą mamą? Tego – jak większość matek – nie wiem i dopiero, kiedy dorosną nasze dzieci będą to same mogły ocenić.

Na pewno bardzo staram się być jak najlepszą mamą dla swoich pociech. Moja rola jako mamy do tej pory była bardzo ułatwiona, ponieważ nasz syn nigdy nie sprawiał nam kłopotów, zawsze był i jest słowny, sumienny, doskonale się uczy, pomaga w domu. Więc nie mogę się wymądrzać, jaką to jestem wspaniałą mamą, ponieważ tak naprawę nie znam niektórych problemów, z jakim borykają się niektórzy rodzice. Nigdy też nie chciałabym ich poznać, jednak nie wiem, co przyniesie życie i jak to będzie, gdy dorośnie nasza córeczka.

Problemy to doświadczanie siły miłości

Uważam, że aby być dobrą mamą – niezależnie, czy dziecko sprawia nam problemy, czy nie – musimy pamiętać, że to my odpowiadamy za naszą pociechę i mamy bardzo duży wpływ na całe przyszłe dorosłe życie naszego dziecka. Własnie z tego powodu zawsze starajmy się okazywać naszemu dziecku jak najwięcej MIŁOŚCI. Miłość ta, jednak powinna być mądra, kształtująca w naszym dziecku najlepsze cechy, dzięki którym nasze dziecku będzie mogło kroczyć swoją drogą życia, mając świadomość naszego wsparcia.

Kochać mądrze to…

Aby być dobrą mama nie wystarczy spełniać wszystkie zachcianki i usuwać spod nóg przeszkody. Kierując się miłością pamiętajmy, aby:

WYSŁUCHAĆ SWOJE DZIECKO

NIE KRYTYKOWAĆ I NIE OCENIAĆ

WSPIERAĆ I SZUKAĆ DOBRYCH ROZWIĄZAŃ

NIE NARZUCAĆ SWOJEGO ZDANIA I SPOSOBU PATRZENIA NA ŚWIAT

Napisałam o tym, ponieważ przypomniała mi się pewna sytuacja życiowa, która miała miejsce dawno, dawno temu, kiedy jedna mama tak krzyczała na swoje dziecko, gdy dostało złą ocenę, wyzywając je od tumanów itp.

Mama ta pewnie nawet nie zdawała sobie sprawy, jak ogromny wpływ na psychikę jej dziecka wywołuje każde słowo bolesnej krytyki. Takie sytuacje bowiem niezwykle osłabiają poczucie wartości, demotywują, a tłumione emocje (takie jak żal, rozgoryczenie) z czasem stają się przeszkodą nie do pokonania w dorosłym życiu.

Bądź drogowskazem

Pozwól dziecku pójść swoją drogą, nie bądź natarczywa i zawsze pamiętaj, że Twoje dziecko ma mieć w Tobie oprócz rodzica także przyjaciela.

Pozwól dziecku być tym, kim samo chce.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij „Lubię to” na moim profilu na Facebooku:

Markatomi.pl

lub udostępnij go swoim znajomym.

Dziękuję!

 

 

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź