Książki parenting

Jak wychować czytające dziecko?

jak wychować czytające dziecko

Jak wychować czytające dziecko? – pytanie na czasie

„Jak wychować czytające dziecko?” zastanawia się wielu rodziców. Dlaczego? Ponieważ w dzisiejszych czasach książka nie jest już dla naszych dzieci głównym źródłem rozrywki. A że coraz mniej dorosłych sięga po książkę, to musimy pamiętać,  że przecież to my jesteśmy wzorcem do naśladowania dla naszych pociech.

Kto dziś czyta i komu to potrzebne?

Kiedy tydzień temu stałam w kolejce do wejścia na targi książki, za mną stał pewien facet (myślę, że taki w moim wieku, czyli po 40-tce) z dwójką wieku w wieku max do 8 lat. Jego dzieci były bardzo podekscytowane, że idą na targi książki, tylko nie wiem czy bardziej liczyło się dla nich to, że tato im coś kupi niż to, że faktycznie za chwilę będą miały w swoim posiadaniu nową bajkę. Dlaczego tak myślę? Mianowicie dlatego, że gdy dzieci przeżywały, że zaraz będą spacerowały wśród rozmaitych książek, ich tato powiedział im, że on… w ogóle nie czyta książek, a ostatnio przeczytał książkę 5 lat temu! Mam tylko nadzieję, że mimo tego, że ów Pan sam książek nie czyta, faktycznie znajduje czas na czytanie swoim dzieciom (przecież z jakiegoś powodu zabrał je na targi książki?).

Podobno według przeprowadzonych badań w 2016 roku, aż 63% respondentów przyznało, że w ciągu roku nie przeczytało ani jednej książki. A szkoda, bo dziecko, które wyrastało w domu pełnym książek, w dorosłym życiu na pewno samo będzie po książki sięgało. Rodzice powinni zachęcać dziecko do czytania, spędzając z nim czas wolny na czytaniu.

Musimy pamiętać, że aby lektura wzbudzała ciekawość maluszka, powinna być dostosowana do jego wieku.

Jakie korzyści wyłapie nasz maluch z czytania?

Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka podkreślają wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji, koncentracji i emocji.

Aby nasz maluszek w przyszłości lubił czytać książki, powinniśmy już od niemowlaka mu czytać. Możemy zacząć od pokazywania mu kolorowych obrazków w książeczkach, opowiadania różnych bajek czy historii. Możemy mieć stałą porę na czytanie, np. przed snem, aby nasz maluszek był już przyzwyczajony, że po kolacji, tuż przed snem mama czy tata mu czytają. W ten sposób wyrobimy przyzwyczajenie dziecka.
Codziennie powinniśmy czytać naszemu maluszkowi minimum przez 20 minut.
Co istotne – naszemu dziecku powinniśmy czytać głośno i wyraźnie, aby miało możliwość osłuchania się prawidłowej wymowy, co w przyszłości zaprocentuje tym, że będzie mu łatwiej składać literki.

Łączmy czytanie z zabawą. Do tego posłużą nam różne książeczki, np. z ruchomymi obrazkami, zamykanymi okienkami, książeczki z otworami czy naszytymi aplikacjami. Dzięki nim pobudzimy kreatywność dziecka, rozwiniemy jego wyobraźnię. Na szczęście obecna oferta wydawnicza jest bardzo bogata i każdy może wybrać coś ciekawego.

Pozwólmy dziecku poczuć się małym czytelnikiem, zanim nauczy się czytać.

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij „Lubię to” na moim profilu na Facebooku:

Markatomi.pl

lub udostępnij go swoim znajomym.

ZOSTAW ŚLAD, ŻE TU BYŁEŚ/AŚ – TO DLA MNIE BARDZO WAŻNE !

Dziękuję!

 

 

 

 

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź