Warte uwagi z życia wzięte

Jak zacząć pisanie bloga ? Moje top 8 wskazówek

Jak zacząć pisanie bloga ? Moje top 8 wskazówek

Kiedy dwa lata temu postanowiłam pisać swojego bloga, byłam kompletnym laikiem.
Od czego zacząć? Jak? Skąd czerpać wiedzę? Szukałam pomocy na stronach internetowych, pytałam znajomych, małymi kroczkami udało mi się wszystko ogarnąć. Najważniejsze jest to, że czegoś chcemy, a wtedy wszystko się uda. Od czego jednak zacząć pisanie bloga?

1. Najważniejszy jest pomysł na blog

Kiedyś na blogspot miałam bloga kulinarnego, na którym wstawiałam tylko przepisy kulinarne. Często wtedy zdarzało mi się, że chciałam na tym blogu napisać coś innego niż tylko przepis na daną sałatkę czy smaczne ciastka. Dlatego zakładając bloga Markatomi wiedziałam, że ma być parentingowy, ma być miejscem, w którym mogę dzielić się swoim doświadczeniem związanym z macierzyństwem a zarazem pokazać jak to jest i że można zostać mamą w wieku 40 lat. Innymi słowy:  musimy wiedzieć, o czym chcemy pisać.

2.  Wybór (wymyślenie) domeny oraz wybór partnera do hostingu

Mój pomysł na domenę powstał od dwóch pierwszych literek naszych imion. Partnera do hostingu znalazłam dzięki poleceniom przez blogerów.

3. Wybór platformy do blogowania

Ja wybrałam bloga opartego na WordPress, ponieważ moje znajome blogerki też prowadzą i prowadziły bloga na WordPress, mogłam więc liczyć na ich pomoc, związaną z jego obsługą. Na WordPress mamy możliwość instalacji płatnych lub darmowych wtyczek, które rozszerzają funkcjonalność naszego bloga.

4. Wybór szablonu

Ja swój wybrałam na stronie themeforest i zapłaciłam za niego około 32 USD. Wystarczy jednak wpisać w google;a „darmowe szablony wordpress” i znajdziemy kilkadziesiąt propozycji, za które nie zapłacimy. Trzeba jednak wiedzieć, że te gratisowe mają pewne ograniczenia, a więc przy rozszerzaniu naszej blogowej dzialalności i chęci rozbudowania strony – darmowy szablon może nie wystarczyć.

5. Połącz bloga z usługami google’a

Zgłoś stronę do google analitycs, dzięki czemu będziesz mieć możliwość śledzenia ruchu na Twoich stronach. Czyli mówiąc prostszym językiem, możesz sprawdzać, ile osób weszło na Twój blog w danym okresie, z jakiego miasta czy kraju, jakich słów kluczowych szukali, które to zaprowadziły te osoby na Twój blog. Google analityks daje nam jeszcze dużo innych możliwości śledzenia ruchu na stronie.

6. Stwórz konto w mediach społecznościowych

O co chodzi? Z tym chyba nikt nie ma problemu: najbardziej popularne to Instagram, Facebook, Printerest. Dodając posty na powyższych portalach zyskasz swoich nowych czytelników, którzy zaczną płynnie przechodzić z jednego medium do kolejnego, w zależności od własnych preferencji i wygody.

7. Pisz regularnie

Jeśli chcemy zarabiać na naszym blogu, bardzo ważne jest to abyśmy pisali regularnie, a nie np. raz na pół roku. Ja mam ciągle z tym problem, ponieważ w moim życiu tyle się dzieje, że czasem brakuje mi siły, aby jeszcze wstawić jakiś post. Ale obiecuję sobie to zmienić. Już jesteśmy po przeprowadzce, więc czasu mam troszkę więcej.

8. Pozycjonowanie naszego bloga

Co to takiego to „pozycjonowanie”? Inaczej mówiąc są to działania mające na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie często wykonywane jest razem z działaniami SEO. 
Naszego bloga możemy pozycjonować sami, dodając stronę do poszczególnych stron, katalogów, udzielając się na forach internetowych, gdzie zostawiamy linki do naszego bloga oraz na wiele innych sposobów. Trzeba jednak na tym się trochę znać. Najlepiej jest powierzyć to ważne zadanie specjalistom. Jedną z najbardziej znanych, polecanych firm na rynku, której zaufały setki Klientów i blogerów jest firma AFTERWEB, która skupia specjalistów z dziedziny marketingu internetowego, zajmujących się działaniami związanymi z SEM od 11 lat. Połączenie wiedzy z pasją umożliwia im skuteczne pozycjonowanie stron wszystkich klientów. Codziennie realizują całościowe kampanie pozycjonowania w Google, które przynoszą widoczny wzrost zysków.
Czy Klienci korzystający z usług firmy AFTERWEB są zadowoleni, możemy przekonać się czytając referencje ((zobacz tutaj).  Podsumowując, jeśli lubisz pisać, chcesz coś przekazać innym – nie zwlekaj: pisanie i stworzenie bloga jest naprawdę proste 🙂

Teraz już wiesz, jak zacząć pisanie bloga. Moje pytanie brzmi: kiedy spotkamy sie w blogosferze?

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź