parenting z życia wzięte

Jeden dzień – wart całe życie

Samobójstwa wśród nastolatków i dzieci

JEDEN DZIEŃ WART CAŁE ŻYCIE. SAMOBÓJSTWA WŚRÓD MŁODZIEŻY I DZIECI.

„W województwie łódzkim 11 letnia dziewczynka popełniła samobójstwo. Powiesiła się na drzewie. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, dziecko zostało posądzone o kradzież pieniędzy koleżance ze szkoły. Mama dziewczynki pracuje jako woźna w tej szkole. Gdy doszły do niej wieści o domniemanej kradzieży, pokłóciła się z córką. Dziewczynka nie wróciła na noc do domu.Rodzice zawiadomili o zaginięciu policję. Jednak policjanci nie odnaleźli dziecka. Ciało 11-letniej Ani odnalazł rolnik”(źródło: http://www.wpsnz.uz.zgora.pl/pliki/prace_studentow/prace/samobojstwa.pdf).

„16 letnia Ania, planowała samobójstwo od kilku miesięcy. Pisała o nim w internecie. W końcu rzuciła się z 10 piętra wieżowca w Warszawie.”(źródło: http://www.wpsnz.uz.zgora.pl/pliki/prace_studentow/prace/samobojstwa.pdf).

„12 letnia Sandra z Przeciszowa pod Oświęcimiem, wyskoczyła z okna szkolnej toalety, na drugim piętrze. Powód? Ktoś zrobił jej zdjęcie, gdy przytulała się ze swoim chłopakiem. Zdjęcie dzieci wywiesiły w szkolnej gablocie. Rozpoczęły się docinki, pewne niewybredne żarty. Sandra nie wytrzymała. Nigdy wcześniej nie myślała o śmierci”.(źródło: http://www.wpsnz.uz.zgora.pl/pliki/prace_studentow/prace/samobojstwa.pdf).

W 2017 r. w Polsce 469 osób w wieku do 24tego roku życia popełniło samobójstwo. Wszystkich prób samobójczych odnotowano aż 5276 !

Według statystyk Polska znajduje się na drugim miejscu w Europie, pod względem liczby skutecznych prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Nasz kraj przebijają tylko Niemcy.
Tak straszny problem, który co roku dotyka aż tak dużą grupę młodych ludzi jest w naszym kraju bardzo mało poruszany na ramach telewizji czy w radiu.
10 września tego roku, ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna „JEDEN DZIEŃ – WART CAŁY ŻYCIE” (zobacz tutaj).
Kampania ta jest poświęcona profilaktyce samobójstw wśród dzieci i młodzieży, a jej celem jest uświadomienie Polakom, skali narastającego problemu oraz nakłanianie rodzin do poświęcenia większej ilości czasu swoim dzieciom.
W tym celu powstał także wyjątkowy SPOT (zobacz film), który pokazuje jeden dzień z życia rodziny, zwraca także uwagę na istotę budowania relacji między dorosłymi i ich dziećmi.
Na stronie www.jedendzien.com.pl rodzice, nauczyciele oraz opiekunowie mogą znaleźć potrzebne materiały informacyjne, dotyczące zagadnień: jak rozpoznać ryzyko samobójstwa, fakty i mity na temat samobójstw, jak pomóc dziecku.
Gdy to czytasz, czy odpowiesz sobie szczerze na pytania:
* czy Ty znasz swoje dziecko?
* czy wiesz czym się interesuje?
* z kim się przyjaźni w szkole ?
* co go (ją) zasmuca, niepokoi?
* co lubi a czego nie?
* jakie ma marzenia?
Takich pytań możesz zadać sobie setki, ale czy umiesz na nie odpowiedzieć?

Tylko dzięki zaangażowaniu każdego z nas, naszej wiedzy, jej rozpowszechniania możemy uratować niejedno młode życie. 

To rodzice, nauczyciele i opiekunowie są osobami z najbliższego otoczenia dorastającego dziecka, to oni muszą umieć rozpoznać sygnały wysyłane przez dziecko, bo tylko oni mogą mu pomóc w odzyskaniu wiary w sens życia, oraz wesprzeć nastolatka w trudnych dla niego chwilach. Bardzo często nastolatek podejmuje próbę samobójczą, aby  tylko zwrócić na siebie uwagę, na swoje problemy i cierpienie.

Na instagramie  www.instagram.com/1dzien/ możemy zobaczyć jak dziecko widzi ten jeden symboliczny dzień, który możemy mu ofiarować, zupełnie za darmo !

Jeśli Ty także chcesz przerwać milczenie na ten temat – proszę udostępnij ten post.

#jedendzien #kampaniaspoleczna #zobaczjestem

#bądź #1dzień #1dzien

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź