moje podróże

Lancaster – miasto Amiszów

Lancaster - miasto Amiszów

Lancaster – miasto Amiszów, które warte jest odwiedzin

Lancaster – miasto Amiszów… Tajemnicze, kojarzone ze słynnym filmem, pt. „Świadek”. A więc dlaczego nie pojechać właśnie tam? Przebywając w Nowym Jorku, postanowiliśmy na 3 dni wynająć samochód i zrobić sobie wycieczkę. Głównym celem naszej wycieczki był Wodospad Niagara. A po drodze postanowiliśmy wstąpić jeszcze do do Kinzua Bridge State Park (ale o tym w oddzielnym poście) oraz do miasteczka Lancaster w stanie Pensylwania: tam można zobaczyć, jak żyją prawdziwi Amisze. Co ciekawe, ta społeczność, która pieczołowicie zachowuje swoje zwyczaje i tradycje mocno odbiegające od dzisiejszego tempa cywilizacyjnego żyje w Hrabstwie Lancaster,  oddalonym od Nowego Jorku o zaledwie 2.5 godziny jazdy samochodem. Szacuje się, że w USA i Kanadzie cała społeczność Amiszów liczy ponad 235 tys. i ciągle rośnie.

Oczekiwania a rzeczywistość

Prawdę mówiąc, inaczej sobie wyobrażałam całe to miasteczko, jak i okolice. Okazało się, że w samym centrum Lancaster raczej ciężko jest zobaczyć prawdziwe rodziny Amiszów, trzeba udać się na obrzeża, głównie do The Amish Farm and House (Dokładny adres znajdziesz tutaj). Znajduje się tutaj muzeum, w którym możemy zobaczyć, jak mieszka tradycyjna rodzina Amiszów, jak wygląda ich farma i dowiedzieć się trochę o ich życiu codziennym. Amisze żyją według zasad niepisanego zbioru zwanego „Ordnung”, który reguluje wszelkie aspekty codzienności, np. kobiece fryzury czy ubiór. Wspólnota ta nie akceptuje współczesnej techniki, a najbardziej ortodoksyjne zbiory nie korzystają w ogóle z elektryczności. Na ulicach możemy zobaczyć, jak zamiast samochodami – poruszają się bryczkami. Praktycznie wszyscy trudnią się rolnictwem i rzemiosłami z nim związanym.

Garść ciekawostek o Amiszach

Jedną z takich ciekawostką jest fakt, że mężczyźni gdy się ożenią, zapuszczają długie brody. Ale – z drugiej strony – nie mogą mieć wąsów, ponieważ są kojarzone z… przynależnością do armii! Wszystkich Amiszów niezależnie od wieku obowiązuje specjalny ubiór:  np. w niedzielę muszą założyć ubranie przeznaczone na taką okazję. Panny noszą inne sukienki niż mężatki, dzięki czemu niezwykle łatwo jest je odróżnić na tle kobiet zamężnych. Bardzo ciekawym faktem jest to, że dzieci nie mogą posiadać roweru, ponieważ mogłyby za bardzo oddalić się od domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogły mieć rolki.  W domu Amiszów nigdy nie zobaczymy ich zdjęć, ale – co bardzo ciekawe – na niektórych ich łóżkach znajdują się wałki do ciasta. Po co? Nie wiemy… 🙂

Zapraszam na krótki spacer po galerii.

Przeczytaj również

1 komentarz

  • Reply
    Mama dżunglowca
    13/08/2018 at 23:29

    Chciałbym kiedyś to zobaczyć osobiście ☺

  • Zostaw odpowiedź