parenting z życia wzięte

Magiczna moc rytuałów. Codzienne rytuały dlaczego są tak ważne?

Magiczna moc rytuałów.

Codzienne rytuały, są bardzo ważne już od pierwszych dni życia naszego maluszka.

Ja stosowałam je już od początku narodzin naszych dzieci, najpierw Kacpra (13 lat temu) teraz Marcelinki (10 m-cy).

Wiele znajomych być może patrzy na mnie dziwnie, gdy opowiadam im, jak to jest u nas każdego dnia.  Często co do godziny każdy dzień jest prawie taki sam, w takim sensie, że o tej i o tej godzinie mamy spacer, jemy zupkę, poobiedni sen, kąpanie itp. U nas bardzo brakuje spontaniczności. Czasami się zdarzy, że mamy zaburzony plan dnia np.przez wizytę u lekarza lub załatwienie czegoś ważnego.

Może takie codzienne stosowanie rytuałów jest nudne, ale wtedy mamy czas na wszystko i czas wolny dla siebie, a kiedyś w przyszłości  kiedy nasze dziecko pójdzie do szkoły – to zaczyna to procentować i widzimy efekty.

Przez te kilka lat dziecko ma wdrażany codzienny plan dnia.

Jak wygląda nasz plan dnia z Marcelinką co do godziny?

6.00 – pobudka (Marcelina zaczęła wstawać o 6 rano a nie o 5tej, hura 🙂 ).

6.00 – 8.30 – mała pije mleko, je małe śniadanie, bawi się.

8.30 – 10.00 – pierwszy dzienny sen.

10.00 – 10.30 – drugie śniadanie, szykujemy się do spaceru.

10.30 – 12.00 – spacer

12.00 – 12.30 – zupka

13.00 – 13.30 – chwila zabawy

13.30 – 15.00 – sen poobiedni.

15.00 – 19.00 – drugie danie, zabawy, spacer.

19.00 – kąpiel, kolacja (mleczko)

20.00 – mała idzie spać

Staram się dostosowywać do tych godzin, wtedy cały dzień mamy poukładany, a ja mam czas zrobić obiad, poczytać, poprasować itp.

Dlaczego rytuały są tak ważne dla dziecka?

  • Uczą dzieci zdyscyplinowania. Dziecko uczy się, że na wszystko jest odpowiedni czas. Ma czas na zabawę, posiłek, czas na szaleństwa z rodzicami, spacer, czas na sen. Dzieci uczą się także od narodzin, że w dzień jesteśmy aktywni, a wieczorna kąpiel to zapowiedź zbliżającej się nocy i czasu snu.
  • Dziecko jest bardziej pewne siebie. Codzienne powtarzane czynności w określonych godzinach dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, w życiu młodego człowieka nie ma bałaganu. Już od narodzin łatwej jest dziecku zrozumień świat. Dziecko zaczyna rozumieć, że istnieje jakiś plan dnia.
  • Dziecko uczy się, że ma czas także dla siebie na zabawę.
  • Rytuały wyznaczają pewne granice. Nasz maluszek szybko się uczy i sprawdza rodziców jak daleko może się posunąć, kiedy mama lub tata zareagują i powiedzą nie. Rodzicom łatwiej jest pokazać dziecku jakie mają oczekiwania względem dziecka.
  • Gdy nasze dziecko jest już starsze idzie do szkoły łatwiej mu jest pogodzić obowiązki szkolne z wolnym czasem jaki chce mieć dla siebie poza nauką.  Umie się samo zorganizować, rozplanować sobie czas na obowiązki typu: odrobienie lekcji ale też czas wolny dla siebie.
  • Rytuały są także bardzo ważne dla rodziców. W pierwszych latach życia dziecka, rodzicowi łatwiej jest pogodzić obowiązki domowe, znaleźć czas wolny dla siebie, a kiedy dziecko chodzi do szkoły i jest zdyscyplinowane wymaga mniejszej pomocy od rodzica w nauce.

U nas stosowanie rytuałów bardzo się sprawdziło jeśli chodzi o naszego syna, ale jak będzie z naszą córeczką?

Mam nadzieję, że wyrośnie na taką samą mądrą, zdyscyplinowaną osobę, która będzie umiała znaleźć czas i na obowiązki i na rozrywkę.

Ktoś z Was może zapyta: czy stosowanie rytuałów na pewno w 100% zapewni, że nasze dziecko kiedy pójdzie do szkoły będzie czuło się odpowiedzialne za to, że musi odrabiać prace domowe, uczyć się, przygotowywać do szkoły?

Moja odpowiedź: gwarancji nie ma, ale na pewno mu to dużo pomoże.

Pamiętajmy jednak, że dużo zależy także od naszego sposobu  wychowywania naszych dzieci, a takze od ich charakteru.

 

Pozdrawiam

Monika

www.markatomi.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź