parenting

Roczek dziecka – jak się do niego przygotować?

roczek

Roczek dziecka

Roczek dziecka, a raczej pierwsza rocznica jego urodzin, a w skrócie pierwsze urodziny – to wielkie wydarzenie w życiu rodziny. Pierwszy rok ma ogromne znaczenie w życiu małego człowieka, dlatego minione dwanaście miesięcy warto uczcić. Właśnie podczas tego pierwszego roku zachodzą niezwykle istotne zmiany: dziecko okazuje emocje, jest coraz bardziej sprawne, reaguje na nowe osoby w swoim otoczeniu co oznacza, że dokładnie zna te, które towarzyszą mu na co dzień i dają poczucie bezpieczeństwa.

Pierwszy rok – pierwsze przyjęcie

Ten, kto wita na świecie kolejne dziecko wie, o czym będzie tu mowa. Bo to pierwsze przyjęcie wymaga zupełnie nowego podejścia do dotychczas organizowanych spotkań rodzinnych czy towarzyskich. Tu wszystko, ale dosłownie WSZYSTKO jest podporządkowane dziecku. Jak się za to zabrać i na czym się nie potknąć?

Data i lista gości

Trudno jest urządzić „roczek” dokładnie w rocznicę dnia, w którym nasz Roczniak przyszedł na świat. Z reguły urządzamy je w weekendy – wtedy my jesteśmy mniej zajęci czy zabiegani, podobnie jak nasi goście. Kogo zapraszamy? Biorąc pod uwagę komfort dziecka i unikanie sytuacji stresujących czy negatywnie wpływających na jego poczucie bezpieczeństwa – starajmy się, aby wokół dziecka byli najbliżsi: babcie, dziadkowie, rodzice i rodzice chrzestni i rodzeństwo. Każda nowa osoba to nowy bodziec, który może dziecko wystraszyć lub zdenerwować. Jeżeli jednak nasz Jubilat czy Jubilatką są wychowywane wśród wielu osób i nie odczuwają strachu przed nowymi osobami – listę gości możemy oczywiście wydłużyć. W każdym przypadku eleganckie zaproszenia będą mile widziane 🙂

Miejsce

Oczywiście najlepiej w domu, ale są już lokale, które specjalizują się w tego rodzaju imprezach. W zależności od naszych życzeń przygotują poczęstunek, a przy tym zadbają o komfort nie tylko gości, ale Jubilata. Wybór miejsca to oczywiście kwestia zasobności naszego portfela, oczekiwań i listy gości oraz możliwości organizacyjnych (dojazd itp.)

Wystrój

Dekoracje podczas przyjęcia to barwny akcent, dodający przyjęciu specyficznego charakteru. Jeżeli macie na to ochotę, zróbcie przyjęcie tematyczne, np. związane z porą roku, znakiem zodiaku Jubilata, kolorem wiodącym czy innym pomysłem. Ma być wesoło i ciekawie. Nawet jeżeli Roczniak tego nie zapamięta – o wszystkim przypomną mu fotografie, uwieczniające ten ważny w Jego życiu moment.

Głowna atrakcja? Tort!

Tort na roczek musi być wyjątkowy. Cukiernie specjalizujące się w okolicznościowych tortach z pewnością mają w swoim portfolio wiele ciekawych propozycji. Sprawdźcie jednak przedtem opinie – poczta pantoflowa to najlepsze źródło wiedzy o jakości ciasta. Pamiętajmy, że tort również będzie uwieczniony na zdjęciach, więc jego dekoracja powinna stanowić ważny element całego przyjęcia. Co do pozostałego menu – jeżeli przyjęcie ma być w porze obiadowej czy kolacyjnej – stawiajcie na sprawdzone dania, które lubią goście.

Prezenty

Trudno się nie zgodzić, że prezenty to dość wrażliwy temat. Darowanie rocznemu dziecku pieniędzy jest pomysłem co najmniej chybionym, chyba że będzie to np. założona przez Dziadków czy Chrzestnych lokata. Część gości może się złożyć na jeden bardziej kosztowny prezent albo każdy z gości obdarowuje Jubilata. Nawet w tej kwestii mnóstwo propozycji można znaleźć na stronach poświęconych tematom parentingowym.

Najważniejsza Osoba – Jubilat

Tu nie ma przebacz – dziecko powinno być wypoczęte, wyspane i na pewno… zdrowe. Wiemy, że dzieci w tym wieku potrafią rozchorować się dosłownie w ciągu godziny i nie ma siły, aby próbować świętować cokolwiek z płaczliwym, osłabionym i rozdrażnionym dzieckiem. To jego święto i ono jest tu najważniejsze, a co za tym idzie – jego zdrowie i dobre samopoczucie. Cała reszta może poczekać.

W czym na przyjęcie?

Roczek to wyjątkowa okazja i wymaga wyjątkowego ubioru także Jubilata. Oferta ubranek na taką okoliczność jest spora i naprawdę ciekawa. Śpiochy dla chłopców, stylizowane na frak, z elegancką muchą czy kombinezony do złudzenia przypominające minigarnitur są i wygodne, i zabawne. Oferta dla dziewczynek jest dużo obfitsza – pełne wdzięku i elegancji  sukienki wizytowe dla dziewczynek sprawią, że nawet roczna Jubilatka będzie wyglądała jak dama!
Gama kolorów, fasonów i materiałów jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś ciekawego. Na szczęście, te ciuszki szyte są z takich tkanin i w taki sposób, aby dziecko czuło sie w tym komfortowo, bez obawy o przegrzanie czy wywołanie alergii. Szyku dodadzą delikatne, urocze opaski i buciki. Zasada jest jedna – nic wbrew dziecku czy kosztem jego spokoju: ubranka mają być wygodne, miłe w dotyku, przewiewne i miękkie.

Tylko spokój może nas uratować…

Pamiętajmy, że nasze zdenerwowanie udzieli się dziecku. Nie nakręcajmy się, chcąc urządzić perfekcyjne przyjęcie. Myślę, że pierwszy rok nauczył każdego, że nic nie jest pewne, a tym bardziej perfekcyjne 😉 Spotkajmy się w gronie najbliższych, powspominajmy radości i trudy minionych dwunastu miesięcy. To piękna chwila i nic nie powinno jej zakłócać – to czas dla naszego Roczniaka 🙂

 

Przeczytaj również

1 komentarz

  • Reply
    Fashioncode
    10/12/2019 at 10:03

    Bardzo ciekawe rady 🙂 Mój synek za niedługo będzie miał roczek więc pomoże mi to zaplanować przyjęcie.

  • Zostaw odpowiedź