Książki

Wspaniałe powieści: II Wojna Światowa i miłość w tle, doskonałe na prezent

Powieści: II wojna światowa, a w jej tle miłość, odwaga, zdrada i wola przetrwania

Dzień dobry, ponieważ Święta zbliżają się wielkimi krokami, chciałabym polecić Wam dzisiaj 9 wspaniałych książek, z których każda będzie doskonałym prezentem pod choinkę dla Waszych Bliskich:powieści, a w nich II wojna światowa. Wszystkie są piękne, a nawet niezwykłe.

„Saga Von Becków” – Joanna Jax

Tu mamy 2 tomy: „Dziedzictwo” i „Piętno”
„Dziedzictwo” to pierwszy tom sagi Von Becków, autorki Joanny Jax. To poruszająca opowieść o zwykłych losach polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni osiemdziesięciu lat, przenosząc czytelnika z przedwojennego Wolnego Miasta Gdańsk i pruskiej arystokratycznej posiadłości w Szlezwiku-Holsztynie, do wojennego Krakowa, Olkusza, Berlina Wschodniego, Warszawy i Paryża lat 60-tych aż do Polski roku 1989. Powieść ta kipi od emocji, każda strona trzyma w napięciu aż do samego końca. To powieść o życiu, prawdziwej miłości, żalu, wybaczaniu, zemście, o różnych odcieniach ludzkiego życia. „Piętno” to druga część powieści, w której prawnuczka jednego z głównych bohaterów, postanawia i prześledzić losy swojego rodu. Książka także w wspaniały sposób opowiada i miłości i okrucieństwach wojny. Akcja toczy się w czasach współczesnych z nawiązaniem do  przeszłości. „Saga Von Becków” to wspaniała lektura od której nie będziemy mogli się oderwać.

„Słowik” – Kristin Hannah

Przeczytałam tę książkę jednym tchem.  Książka została nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 w kategorii powieść historyczna. Akcja powieści toczy się u progu rozpoczęcia II Wojny Światowej. Główne bohaterki to dwie siostry, które różnią się między sobą zarówno charakterem jak i stylem życia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza niemiecka armia, każda z sióstr rozpoczyna swoją własną drogę przetrwania, na swój sposób zachowując resztki człowieczeństwa. Obie przeżywają ogromne dramaty, wybory i okrucieństwo wojny. Jedna z sióstr dołącza do ruchu oporu, a druga zmuszona jest gościć w swoim domu niemieckiego wroga. To 560 stron niezapomnianej lektury.

„Ósme życie (dla Brilki)” tom 1- Nino Haratischwili

To także jedna z pięknych powieści, którą będziemy pamiętali po przeczytaniu przez długi czas. To piękna a zarazem przerażająca saga, której akcja rozgrywa się na tle zmieniającej się Europy XX wieku. Wraz z kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszich, wędrujemy przez gruzińskie wybrzeża, Paryż, Berlin i Londyn, przeżywając z bohaterami I Wojnę Światową,  rewolucję październikową, dochodząc do II Wojny Światowej i okresu stalinowskiego terroru. To typowa rodzinna opowieść. A wszystko rozpoczyna się, gdy mroźną zimą na początku XX wieku na świat przychodzi Anastazja Jaszi. Jej ojciec to słynny na całą Rosję producent czekolady. Anastazja marzy o Paryżu, o karierze baletnicy, jednak w przeddzień rewolucji październikowej zostaje wydana za mąż – za cesarskiego oficera, który zaraz po ślubie zostaje wysłany do Moskwy. Młoda Anastazja zostaje sama, wpada w biedę i musi szukać wraz z dziećmi schronienia u siostry. Jak potoczą się jej dalsze losy, przeczytajcie sami. „Ósme życie” to 608 stron pięknej wciągającej powieści dla każdego.

„Trzy odbicia w lustrze” – Zbigniew Zborowski

To pasjonująca saga rodzinna z zaskakującym zakończeniem. Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1939 a kończy w czasach współczesnych.  Autor przedstawia nam przepełnioną emocjami historię trzech kobiet: matki, córki i wnuczki. Trzy pokolenia i trzy tragiczne opowieści połączone jedną tajemnicą, która zna tylko jedna z kobiet. Najważniejsza bohaterką w powieści jest Zosia to od niej wszystko się zaczyna i jej losy są najbardziej ciekawe. To przepiękna, bardzo porywcza polska powieść, od której ciężko się oderwać.

 

Trylogia o niezwykłym stuleciu 

„Stulecie Winnych” Albena Grabowska.  Na „Stulecie Winnych” składają się trzy tomy: „Ci, którzy przeżyli” – tom 1, „Ci, którzy walczyli” – tom 2, oraz tom 3 „Ci, którzy walczyli”
Powiem tak: wspaniała, cudowna powieść, po przeczytaniu której, każdej książce którą będziemy czytali ciężko będzie dorównać. To opowieść o losach rodziny Winnych z podwarszawskiego Brwinowa. Akcja rozgrywa się na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku, rozpoczynając się z chwilką wybuchu I Wojny Światowej a kończąc na latach współczesnych. W 1914 roku podczas porodu dwóch dziewczynek bliźniaczek Ani i Mari, umiera ich matka. Ogrom opieki nad dziewczynkami i jeszcze dwoma synami spada na ojca Stanisława i jego rodzinę. Tak oto rozpoczyna się wspaniała rodzinna historia. Na kartkach powieści oprócz postaci fikcyjnych, przewiną się postacie prawdziwe takie jak: Jarosław Iwaszkiewicz czy Stanisław Lilpop.  Ałbena Grabowska kluczy w przeszłości, miesza i robi to tak dobrze, że jest w stanie zdziwić czytelnika. Wiemy, dokąd Winnych zaprowadzi historia, nie wiemy jednak, jak na ich życie wpłyną ludzkie emocje i zgubny los. Powieść czyta się z prawdziwą przyjemnością, a potem czuje się żal, że się już skończyła.

„Czas tęsknoty” – Adrian Grzegorzewski

To historia, która na długo pozostaje w pamięci. Jest upalne lato 1939 roku. Młody warszawiak Piotr Ochocki przyjeżdża do Bedryczan, małej wioski na Kresach, żeby poznać rodzinne strony swojej matki.
Ale nie będą to zwykłe beztroskie wakacje. Znad obu granic nadciąga widmo wojny – nawet w malutkich Bedryczanach, gdzie wszyscy się znają, narasta wrogość miedzy sąsiadami: Polakami i Ukraińcami. Piotr wie, że zapuszczanie się na ukraińską stronę wsi naraża go na wielkie niebezpieczeństwo. Jednak kiedy pierwszy raz spotyka piękną Ukrainkę Swietę, wszelkie zakazy przestają mieć dla niego znaczenie. Co się wydarzy, kiedy rozdzieli ich wojna? W książce ukazany jest także przerażający, wstrząsający obraz rzezi wołyńskiej, okrucieństwo, a nawet barbarzyństwo w wydaniu ukraińskich band UPA.  Czytając ta powieść będziemy zaskoczeni ale także przerażeni.

„Czerń i purpura” – Wojciech Dutka

Powieść o miłości niemieckiego esesmana do żydowskiej więźniarki w obozie zagłady Auschwitz, zainspirowana autentycznymi wydarzeniami. Autor rozpoczyna historię w 1938 roku. Wprowadza nas w dwa odmienne światy – świat Mileny jako córki żydowskiego, dobrze sytuowanego adwokata z Czechosłowacji oraz świat Franza jako syna właściciela sklepu wędliniarskiego z Austrii. To książka o człowieczeństwie i jego braku, o okrucieństwie i łagodności, o wyborach, ale tych najtrudniejszych. Powieść jest bardzo dobrze napisana i cały czas trzyma czytelnika w wielkim napięciu i niepewności. Pomimo,że jest to powieść obyczajowa,jest ona świetnie udokumentowana historycznie. To jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych historii miłosnych czasów Holocaustu.

„Hotel Angleterre” – Marie Bennet

W tej powieści znajdziemy miłość w czasach II Wojny Światowej, jednak jest to miłość inna niż wszystkie, miłość kobiety do kobiety. Kiedy w 1940 roku Georg zostaje powołany do wojska aby bronić granicy z Finlandią, jego żona Kerstin spotyka tajemniczą Violę. Mimo dzielących te dwie kobiety różnicy, pochodzenia społecznego udaje im się zaprzyjaźnić a z czasem nawiązuje się miedzy nimi romans. Viola prowadzi tajemniczą działalność podziemną, która z czasem staje się niebezpieczna dla niej i  bliskich. Zazdrosna o Violę Kerstin działa zbyt pochopie i doprowadza do ……(nie zdradzę). To powieść o przyjaźni, miłości, buncie i zdradzie, na pewno zostanie długo zapamiętana.

„Dziewczyna z daleka” – Magdalena Knedler

To słodko-gorzka opowieść o miłości, zemście i zbrodni, z wielką historią w tle. Powieść napisana jest dwutorowo, gdzie opowieść współczesna, przeplatana jest wątkiem z przeszłości. Tragiczne wspomnienia z okresu wojennego odbywały się pod okupacją sowiecką, niemiecką i na zesłaniu do pracy na Syberii.Pewnego ranka przed domem starej kobiety, Nataszy Silsterwitz, znikąd pojawia się Artur Adams, młody człowiek, który budzi obawy w sercu Nataszy. Posiada on rzeczy, które nie powinny znaleźć się w jego posiadaniu, a jeśli już, to jakim cudem? To wydarzenie przywołuje lawinę wspomnień z czasów wojny, okupowanej Wileńszczyzny, czyli młodości kobiety. Jej historia jest na tyle mroczna i tragiczna, że nie podzieliła się nią z nikim, nawet z rodziną. Fajna lektura z zagadką w tle.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij „Lubię to” na moim profilu na Facebooku:

Markatomi.pl

lub udostępnij go swoim znajomym.

Dziękuję!

 

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź