parenting z życia wzięte

Co zrobić gdy nastolatek nie akceptuje młodszego rodzeństwa ???

Co zrobić gdy nastolatek nie akceptuje młodszego rodzeństwa ???

Jesteś mamą nastolatka i ponownie zostaniesz mamą?

Ja jestem mamą nastolatka syna (13 lat) i córeczki ( 1 roczek).

Chcę Ci poradzić co możemy zrobić, albo starać się zrobić aby nasz nastolatek zaakceptował nowe rodzeństwo.

Nie jest to łatwe dla naszej starszej pociechy, zwłaszcza gdy przez tyle lat był jedynakiem.

Często dla takiego dziecka, gdy dowiaduje się, że będzie miało rodzeństwo wali się świat !!!

Gdy do tej pory świat kręcił się wokół niego, a przede wszystkim nasza uwaga i czas poświęcany tylko jemu.

Nastolatek boi się, że nic już nie będzie tak piękne jak wcześniej.

Jak możesz przygotować swojego nastolatka na pojawienie się nowego rodzeństwa?

Bardzo ważne są:

  1. Rozmowy.

Przede wszystkim ważne są rozmowy z dzieckiem, niezależnie czy ma 2 latka, 6, czy 13 a nawet 18 lat. Trzeba mu powtarzać, że tak naprawdę w jego życiu nic się nie zmieni, rodzice nadal będą go kochali tak samo. Mówić, o tym ciągle i  przypominać.

  1. Przytulanie.

Aby nastolatek miał poczucie bezpieczeństwa (tak on czy ona też tego potrzebuje !!!) trzeba go przytulać, mówić mu jak bardzo się go kocha, że jest najważniejszy na świecie i zawsze dla nas będzie, niezależnie czy będzie nowy dzidziuś w domu czy nie.

  1. Wizyta u psychologa (alternatywnie).

Można dziecku zaproponować wizytę u psychologa, jednak UWAGA –  nie na siłę !  Pozwól dziecku samemu zadecydować czy chce pójść na taką wizytę i wyjaśnij na czym ona będzie polegała, daj dziecku wybór. Nasz syn absolutnie nie chciał pójść na taką rozmowę z panią psycholog ani przed narodzinami  ani po.  Proponowaliśmy mu to kilka razy.

Szanujemy jego zdanie a  skoro uważał, że nie potrzebuje takiej rozmowy to widocznie tak było.

Po narodzinach jest ten okres najtrudniejszy a akceptacji, w odnalezieniu się starszego dziecka w także nowej roli – roli starszego brata. 

Jak my możemy mu pomóc?

  1. Wyrażajmy swoje uczucia i zapewnienia o miłości – tak jak w okresie oczekiwania nadal musimy powtarzać starszemu dziecku, że jest najważniejsze na świecie, że teraz kochamy tak samo mocno  jego jak i ta nową kruszynkę.
  2. Nie zabierajmy nastolatkowi jego przestrzeni – nie wstawiajmy łóżeczka do pokoju naszego nastolatka, ponieważ on by chyba tego nie przeżył.
  3. Szanujmy terytorium i rzeczy naszego starszego dziecka – uczmy naszą malutką pociechę od początku gdy zaczyna już raczkować, że to są rzeczy brata i nie wolno tego ruszać.
  4. Nie wysługujmy się starszym dzieckiem – wiem, że to trudne bo taka pomoc jest bardzo potrzebna zwłaszcza na początku, ale nie każmy nastolatkowi zmieniać pieluch, to nasz obowiązek . Są czasami w życiu codziennym sytuacje  kiedy np. musimy poprosić o pomoc starsze dziecko, np. u nas kiedy wyjeżdżam np. z 2 dzieci sama 300 km, wtedy muszę prosić syna o pomoc w samochodzie aby np. podał smoczkek, dał pić małej. Ale na co dzień raczej tego nie robię (może sporadycznie, ale się pilnuję).
  5. Poświećmy nasz czas dla tego starszego –  bardzo ważne jest aby nasz nastolatek widział, że świat nie kreci się tylko wokół tej nowej istotki,  ale on też w nim istnieje. Bardzo fajnie jest gdy tata sam z synem wybiorą się do kina, czy tylko z mamą pójdzie na zakupy, pizze, czy lody. Każde miejsce jest fajne, ważne aby pobyć we dwoje, relacja sam na sam: mama – syn, tata – syn.

Myślę, że starsze dziecko musi powoli przyzwyczajać się z nową sytuacją, dajmy mu czas, nic na siłę, u nas po roku jest bardzo duża poprawa, cieszymy się z mężem każdymi szczegółami nowej akceptacji siostry przez brata, są to drobnostki typu: podanie piłki, pokazanie zabawki, poczytanie książeczki itp.

Ale te małe szczegóły bardzo dużo znaczą i nas cieszą !

 

 

 

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź